ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Під «роздачу» потраплять не ті: думка експерта щодо нового податку на нерухомість.

31 Січня 2022 г.

Ріелтори проаналізували Закон №5600, згідно з яким, з початку поточного року діють нові правила оподаткування угод з нерухомістю. Зокрема, запроваджується ще один податок: на третій та всі наступні за рік продажі. «Автори Закону, швидше за все, розраховували зобов'язати платити податок інвесторів – тобто тих, для кого купівля та перепродаж нерухомості є бізнесом. Насамперед, це стосується житла на первинному ринку. Ідея, на мою думку, цілком здорова. Але реалізація, на жаль, «кульгає». Річ у тім, що підстави податку з'являються тоді, коли відбувається перехід права власності від одного власника до іншого. Саме право власності з'являється лише після введення будинку в експлуатацію. І тому інвестори оминатимуть це податкове навантаження так само, як робили це раніше. На етапі "котловану" вони купують право власності на цінні папери або просто бронюють у забудовника майбутній об'єкт нерухомості. І потім до здачі об'єкта в експлуатацію поступаються цим правом власності іншому покупцю. І, зрозуміло, за вищою ціною», – повідомила директор компанії «ХАН (Харківська агенція нерухомості)» Олена Манжос.

Експерт додала, що податок стосується таких видів нерухомості: квартира або її частина; будинок чи його частина; кімната; садовий будинок та господарські будівлі, а також земля під ними; гараж; земельна ділянка. «До ухвалення Закону формула податку була така: перший продаж – 0% із загальної суми продажу, другий і всі наступні за рік продажу – 5% та військовий збір – 1,5%. Усього 6,5%. На сьогодні до цієї формули додається ще один податок: з третього та всіх подальших продажів – 18% плюс 1,5% військовий збір. Усього – 19,5 %, але увага: немає загальної суми, як від прибутку. Закон не враховує зростання курсу валют, тоді як ціни вторинного ринку традиційно номінуються в доларі. І «під роздачу» потраплять ті власники, які придбали нерухомість до 2016 року, тобто до різкого зростання курсу долара. А тепер уявіть ситуацію: 10 років тому людина купила квартиру за 250 тисяч гривень. На той момент у доларовому еквіваленті – 31 250 доларів за курсом 8 гривень за 1 долар. Сьогодні за курсом ця квартира коштує близько 890 000 гривень. Тобто прибуток становитиме 640 000 гривень, а податок з нього – близько 124 800 гривень. Тому продавцям як мінімум доведеться ретельніше розставляти пріоритети: в якому порядку продати і коли саме продати, щоб звести податки до мінімуму. Звичайно, на ринку не так багато продавців, які здійснюють три та більше угод на рік. Проте об'єктивно такі операції є. Наприклад, власник в один календарний рік через переїзд може продавати квартиру, дачу, гараж і земельну ділянку», – додала Олена Манжос.

Загалом Закон вимагає серйозного доопрацювання щодо реалізації цих та багатьох інших аспектів. Водночас у ньому є і позитивні рішення, вважає експерт. Наприклад, передбачається, що суму податку може бути зменшено на обсяг вкладених в об'єкт нерухомості інвестицій. Проте ніде чітко не прописано, що саме враховуватимуть, як інвестицію, а також незрозуміло, яка інстанція в таких випадках розраховуватиме прибуток, з якого потрібно сплатити податок.

Довідка: Компанія «ХАН (Харківська агенція нерухомості)» входить до п'ятірки найбільших агенств Харкова. Є автором методик з'ясування потреб клієнта та ефективного вирішення завдань у рамках купівлі, продажу, оренди житлової та комерційної нерухомості, а також аналізу ринку. Має 25-річний досвід надання ріелторських послуг.