ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

На питання газети «Бізнес» відповідає член ради директорів компанії ХАН Олена Манжос

21 Серпня 2013 г.

- Яка пропозиція (кількість об'єктів) існує на ринку оренди житлової нерухомості? Чи є конкретні об'єкти для студентів (особливо побажань орендодавців)?

- Говорячи про кількість пропонованого в оренду житла, перш за все, слід розуміти, що приблизно 70% оголошень з числа усіх розташованих в Інтернет або друкованих виданнях складають, так звані, «болванки». Це оголошення про здачу в оренду квартир, яких не існує фізично, або квартир, які вже здані. «Болванка» - яскравий приклад обману клієнтів. До подібного прийому, як правило, вдаються шахраї, що видають себе за ріелторів. «Болванка» дозволяє шахраям заволодіти прямими контактами орендаря і отримати з нього гроші в якості оплати своїх послуг. Отримавши цю оплату, шахраї зникають з поля зору орендаря.

Відмітна риса «болванок» - приваблива, невиправдано низька вартість орендної ставки. При цьому серед заявлених умов - ще і якісний ремонт, зручне розташування будинку та інші переваги. Якщо ж говорити про реально існуючих квартирах і кімнатах, які здаються в оренду власниками - таких об'єктів на ринок виходить близько 15 - 20 в день. Причому в структурі пропозиції, найбільш затребувані об'єкти з ціною оренди від 2300 до 2700 грн. в місяць складають 20%, від 2700 до 4000 тис. грн на місяць - 70%, і від 4000 до 5000 грн. і вище в місяць - 10%.

Об'єкти з чітким формулюванням «здам студенту» на ринок виходять досить рідко. І в таких випадках орендодавці, як правило, в числі обов'язкових умов висувають вимогу особисто познайомитися з батьками орендаря. У більшості ж випадків власники житла хочуть бачити в якості постояльців нехай і студентську, але сімейну пару.

- Які основні тенденції на ринку оренди житла спостерігаються напередодні нового навчального року і бізнес-сезону?

- На початку серпня рівень попиту в сегменті оренди виріс на 20% в порівнянні з аналогічним періодом 2012 році. На думку наших аналітиків, основною причиною є скорочення кількості місць в гуртожитках, яке провели деякі харківські ВНЗ. Це, в свою чергу, призвело до того, що в умовах підвищеного попиту на ринку оренди склалася нехарактерна для періоду «кінець літа - початок осені» картина: в процесі торгу власники житла найчастіше відмовляються знижувати орендну ставку.

- Яка вартість житла?

- Середній рівень орендних ставок в Харкові сьогодні становить:

При цьому рівень зростання цін - з початку літа до справжнього моменту - склав близько 25%.

- Які переваги менеджерів середньої ланки?

- Найбільш яскраво виражені переваги в Харкові не стільки у менеджерів середньої ланки, скільки у фахівців в сфері IT-технологій. Їх цікавлять райони Павлового Поля і Олексіївки, адже сьогодні на вулиці Новгородській формується свого роду «Силіконова долина», а затребувані квартири в хорошому стані, з якісним ремонтом і комунікаціями. Середня орендна ставка в цих районах становить 3000 грн. у місяць. Також фахівці в сфері IT-технологій розглядають і варіанти проживання в районах, наближених до центру.

- Хто знімає елітне житло? І скільки таких угод в загальній структурі ринку?

- До елітного житла прийнято відносити квартири або будинку площею не менше 90 кв. метрів, з дизайнерським ремонтом, дорогими меблями і відмінним станом комунікацій. Ще одним обов'язковим ознакою елітного житла є зручні під'їзні шляхи і можливість паркувати автомобіль.

Безумовно, орендарі в цьому сегменті досить вимогливі. Наприклад, ремонт 5-6 річної давності багатьох з них може не влаштувати.

Елітні об'єкти орендуються, як правило, терміном до 1 року. Орендарі, в основному, топ-менеджери, перші особи великих підприємств і управлінці. Орендна ставка починається від 5000 грн. Можу додати, що не найбільша квартира - близько 100 квадратних метрів обійдеться орендарю - приблизно в 8000 грн. у місяць.

У цьому сегменті попит перевищує пропозицію. У процентному співвідношенні елітне житло займає 10% від загальної маси в реченні оренди.

- Як змінилася вартість оренди житлової нерухомості за останній рік?

- У серпні 2013 роки ціни - в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - зросли на 20%. При цьому, в цілому, за поточний рік середній рівень орендних ставок на житло в Харкові підвищився на 30%. Разом з тим потрібно розуміти, що щорічно пік сезону на ринку оренди житла припадає на серпень-вересень і тримається до жовтня. Потім, ціни завмирають, плавне зниження починається з січня і триває до травня-липня наступного року.