ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Чи варто зараз вкладати свої гривні в нерухомість?

10 Лютого 2014 г.

Гривня пригальмувала в своєму стрімкому падінні - минулого тижня Національний банк України встановив новий офіційний курс - 8,7080 грн / $ 1, а сьогодні вранці знизив до 8,52 грн / $ 1. Що стосується міжбанківського ринку, то сьогодні торги по долару США відкрилися триваючим зниженням котирувань - 8,45 грн / $ 1.

Під час піку гривнево-доларового колапсу експерти зайняли недвозначну позицію: заощадження потрібно оперативно переводити в "будь-які тверді валюти" і нерухомість. "На сьогодні я змушений радити українцям: як можна швидше будь-гривні, що у вас є, міняйте на будь-яку тверду валюту", - порадив глава Комітету економістів України Новак. "Якщо дійсно у вас є гроші і ви дійсно бачите девальвацію - купуйте нерухомість", - в свою чергу зазначив економічний експерт Олександр Охріменко.

Однак, чи вигідно зараз вкладати в нерухомість? Адже падіння курсу гривні не могло не вплинути на цей ринок.

Наприклад, в відомої аудиторської конторі EY потенціал українського ринку оцінили як високий. Але попит на українську нерухомість знаходиться в статусі відкладеного, вважає керівник групи з надання консультаційних послуг у сфері нерухомості EY в Україні Сергій Кекух. "Не дивлячись на оптимістичні очікування щодо зростання кількості та обсягу угод, висловлені інвесторами в ході опитування восени 2013 року, основними перешкодами в даний момент є тривала політична криза, яка супроводжується погіршенням економічної ситуації і відсутність передбачуваності подальшого розвитку подій. Ми як і раніше вважаємо, що потенціал українського ринку високий, про що свідчать і результати нашого дослідження, але, на жаль, попит на українську нерухомість поки знаходиться в статусі відкладеного ", - переконаний він.

У повідомленні також зазначається, що відповідно до проведеного компанією в жовтні-листопаді 2013 року опитуванням серед інвесторів нерухомості, 66% респондентів зазначили, що вважають Україну привабливим напрямком для інвестицій. "Дослідження проводилося в період активізації переговорного процесу щодо підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. З нашої точки зору, цей фактор може пояснювати досить оптимістичні настрої і очікування інвесторів на тлі рецесійних процесів в економіці ", - йдеться в повідомленні EY.

У свою чергу, керуючий директор компанії ARPA RealEstate Михайло Артюховсчітает, що сьогодні ринок нерухомості адекватно сприймає коливання курсу в межах 5-10%. "Ми спостерігаємо, що в такій ситуації ціни на нерухомість знаходяться в своєму звичайному стані. В Україні цінова невизначеність на квадратні метри становить порядку 10-20%, а по деяких об'єктах може доходити і до 30%, тобто, по суті, вона вище відсотка девальвації, і ринок поки спокійний. До того ж, так звана імпортна складова в такому продукті, як «вторинна нерухомість», дорівнює нулю, а в споруджуваному об'єкті - незначна і не може вплинути на ціну ", - пояснив експерт.

У той же час Артюхов звернув увагу на те, що поточні курсові коливання не вплинули на вартість нерухомості, але вже вплинули на рух на ринку. "Багато мотивованих покупців, які перебували в стадії ухвалення рішення або торгів, сьогодні зробили покупку. Нинішня ситуація якраз більше працює на прискорення прийняття рішення про операцію. Цілком ймовірно, що таке ситуативне «вікно можливостей» найближчим часом закриється. Адже багато власників нерухомості можуть закласти ризики подальшого падіння гривні і скорегувати ціну в бік її підвищення і для деяких з них причиною цього може послужити девальвація гривні більш 20% ", - вважає він.

Найбільш чутливими до ситуації зараз будуть покупці економ-класу і соціального житла - у них невеликі заощадження, і вони гостро відчувають втрату через курсових коливань.

"На собівартість будівництва коливання курсу в межах все тих же 5-10% вплинути не можуть, а ось на ціноутворення - цілком. Адже ціноутворення залежить від сукупності багатьох факторів, не тільки від валютного курсу. Однак, для того, щоб грамотно відповісти на це питання, необхідно проаналізувати стратегію ціноутворення конкретно взятого забудовника. Наприклад, деякі забудовники закладають у вартість нерухомості не тільки валютні ризики, а й ризики розстрочки, і, наприклад, останній може більше вплинути на кінцеву ціну продукту ", - підсумував експерт, додавши, що девелопери часто дивляться на конкурентів і в залежності від їх дій вирішують свої завдання.

"Хтось сьогодні синхронно з коливаннями курсу на 5-10% підняв ціни в гривні, а хтось на цьому тлі прийняв рішення залишитися на тому ж ціновому рівні і тим самим стимулювати свої продажі", - розповів Артюхов.

За даними фахівців служби маркетингу компанії ХАН підвищення курсу долара призвело до подорожчання житла на первинному ринку нерухомості. «Політична напруга і сумніви в стабільності національної української валюти підштовхнули багатьох українців, що мають заощадження в гривні, до пошуку інструментів для збереження коштів. Одним з таких інструментів є покупка житла на первинному ринку, оскільки його ціни номінуються в гривні. Образно висловлюючись, напруження політичних пристрастей направив потік покупців в сегмент первинного житла », - повідомила керівник компанії Світлана Якимова.

У той же час учасники угод на вторинному ринку зайняли вичікувальну позицію. «На відміну від первинного ринку житла, ціни на вторинному ринку номінуються в доларах. І зараз багато продавців і покупці припиняють процес угоди до тих пір, поки ситуація з курсом не стане більш стабільною і прогнозованою », - зазначила експерт.

Вона звернула увагу, що в Україні інвестиційних інструментів зовсім небагато. "У нас і фондовий ринок дуже слабкий, і в банках ситуація не стабільна. Не зрозуміло - буде банк завтра видавати вкладені гроші на першу вимогу, чи ні. І, взагалі-то залишається тільки нерухомість. Але тут потрібно звертати увагу на забудовника - це дуже важливий момент. На його історію, походження ", - підкреслила Якимова.

ЗМІ сьогодні оприлюднили цікаву статистику, яка змушує задуматися - українці тільки за 5 днів через доларової паніки винесли з банків понад 7 мільярдів гривень. Очевидно, люди дійсно шукають інші способи захистити свої заощадження - і чому б не за допомогою нерухомості?