ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Аналіз ринку житлової нерухомості Харкова, підсумки дев'яти місяців 2021 року.

22 Жовтня 2021 г.

Середній курс долара протягом дев'яти місяців 2021 року всі час знижувався. У вересні курс провідної американської валюти стає рівним 26,74 гривні за один американський долар, і досягає свого мінімуму в поточному році.

Середня ціна пропозиції, тобто та, яку виставляє продавець, протягом дев'яти місяців 2021 року весь час зростає. Дане зростання безпосередньо корелює зі зниженням курсу долара: чим нижче курс, тим більше грошей бажають отримати продавці, і як наслідок - підвищують ціни на свої об'єкти. У вересні 2021 року середня ціна пропозиції збільшилася до $ 897 за кв. м. (в порівнянні з минулим місяцем збільшення незначне), але по відношенню до аналогічного періоду минулого року, зростання становить майже 12%, у вересні 2020 року ціна пропозиції становила $ 803 за кв. м. Також зростання ціни пропозиції на вторинному ринку дуже «підігріває» все збільшується кількість об'єктів на ринку первинного житла, і відповідно зростання цін там.

Протягом дев'яти місяців 2021 року, середня ціна реальних продажів змінювалася нерівномірно, в цілому показуючи тенденцію залишатися на одному рівні. Слід зазначити, що показник середньої вартості реалізованих об'єктів не може бути достатньо об'єктивним. Якість і кількість реалізованих об'єктів в більшій мірі носить суб'єктивний характер, і відповідно нерівномірно змінюється від місяця до місяця. З іншого боку, кількість проданих об'єктів залишається на досить високому рівні, що відображає високу активність ринку. В даному випадку зниження курсу долара як раз сприяє активізації ринку, так як люди прагнуть перевести свої накопичення в іншу форму, а саме вкласти в об'єкти нерухомості.

Також описану тенденцію підтверджує і розмір торгу, який протягом дев'яти місяців 2021 рік залишається невисоким, показуючи тенденцію до постійного зменшення, тобто покупці беруть об'єкти особливо не торгуючись, забираючи майже все, що представлено на ринку.

Загальна вартість і кількість проданих об'єктів протягом дев'яти місяців 2021 року змінювалося нерівномірно, що дозволяє відстежити активність ринку. Так в січні ринок був найменш активний, що є відображенням затяжних новорічних свят, коли люди не особливо схильні купувати нерухомість. У лютому починається активізація попиту і відповідно збільшення рівня продажів, які стають максимальними на початку весни. Найбільший сплеск активності ринку був в серпні, коли було реалізовано максимальну кількість об'єктів за минулі дев'ять місяців.

Середня ціна продажу є більш об'єктивним показником, який відображає реальну ситуацію на ринку нерухомості. Продавець нерухомості часто не здатний адекватно оцінити ситуацію на ринку, або ж необ'єктивно оцінює вартість свого житла, підсвідомо її збільшуючи. В такому випадку, саме ціна реальних продажів аналогічних об'єктів здатна «прояснити» ситуацію.
Важливим фактором на сьогодні є можливість покупця отримати якісну і кваліфіковану консультацію ріелтора, і вибрати житло не просто за критерієм дорого / дешево, але і зрозуміти цінність житла «по суті», тобто, чому воно варте того, що варто!

Спираючись на ціну реальних продажів, вартість проданої однокімнатної квартири у вересні в середньому склала близько $ 27500, двокімнатної - $ 34000, а трикімнатної - $ 47000.

Цікаво подивитися на динаміку зміни середніх продажних цін на різні квартири протягом дев'яти місяців 2021 року.

Як видно з малюнка, протягом першого півріччя 2021 року продажна вартість реалізованих однокімнатних квартир була на плюс / мінус одному рівні, а починаючи з червня почала зростати. Для двокімнатних і трикімнатних квартир ситуація зовсім інша: середня продажна ціна на них протягом перших шести місяців року знижувалася, тоді як потім почала зростати. Таким чином, ми бачимо, що середня продажна ціна на всі типи квартир за дев'ять місяців 2021 року змінювалася нерівномірно.
Розглядаючи середню ціну продажу, порівняємо середню ціну продажу вересня 2021 року з середньою ціною продажу 2020 року, а також із середньою ціною продажу дев'яти місяців 2021 року.

 

Як видно з малюнка, середня ціна продажу вересня на 0,5% нижче, ніж середня ціна продажу за дев'ять місяців 2021 року та майже на 10% вище, ніж середня ціна продажу за весь 2020 рік ($ 67 за кв.м. в абсолютних значеннях).
З огляду на тенденції до постійного зростання цін пропозиції, які показує ринок нерухомості міста Харкова, подивимося, що відбувається з вартістю оренди квартир.
Історично так склалося, що на відміну від продажних цін, ціна оренди в нашому місті вимірюється в національній валюті - гривні. Зміна середньої вартості 1 кв.м. орендного житла в гривні відображено на малюнку. Як видно, на протязі року середня вартість оренди житла практично не змінюється.