ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Як українці обходять податок на нерухомість і чим це загрожує

5 Жовтня 2016 г.

Власники великих квартир не поспішають платити, розраховуючи, що фіскали про них "забудуть". Але штрафів краще не чекати, запевняють юристи.

 

http://ubr.ua/market/real-estate/kak-ukraincy-obhodiat-nalog-na-nedvijimost-i-chem-eto-grozit-426372" rel="nofollow

Власники великих квартир не поспішають платити

Українські податківці масово розсилають платіжки власникам житла, які мають "зайві" квадратні метри. Цього року їм потрібно буде платити податок на нерухомість за новими правилами, що вступили в силу в липні цього року.

Згідно з ними, податок нараховується на квартири, площа яких перевищує 60 кв. м і будинки понад 120 кв. м. ці пільгові норми вдвічі нижче, ніж раніше (було для квартир 120 кв. м, для будинків - 240 кв. м), що автоматично розширило базу платників податків в рази.

Податкові ставки в різних регіонах країни відрізняються (їх приймали місцеві органи влади) і варіюються від 0,5% до 2-3% від мінімальної заробітної плати за квадратний метр. Скажімо, по мінімуму будуть платити мешканці Львова, Рівного та Кіровограда - 0,5%, (що в грошах становить трохи більше 6 грн. / Кв.м), 1% (близько 12,2 грн. / Кв.м) - в Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, 2% (24,36 грн. / кв.м) - в Харкові та Одесі.

Тобто, власник квартири в 80 кв. м повинен заплатити за 20 "зайвих" квадратів від 6 до 24,4 грн. / кв. м, що становить 120-488 грн. Загалом то, сума не така велика, особливо на тлі подорожчала комуналки.

Дрібниця, але неприємно

Проте, українці поки не поспішають платити податок на нерухомість, стверджують ріелтори. Керівник компанії "ХАН (Харківське агентство нерухомості)" Світлана Якимова бачить проблему в тому, що в навою схемою занадто багато недоробок і протиріч.

"Наприклад, згідно з рішенням Харківської міськради від 21 січня 2015 року, сплатити податок слід протягом 60 днів після отримання повідомлення про оплату. При цьому більшість власників, наскільки нам відомо, повідомлення не отримували і, як можна припустити, відповідальності за несплату не несуть. З іншого боку - як роз'яснили нам у податковій - власники об'єктів житлової нерухомості зобов'язані самі звертатися до інспекторів і з'ясовувати розміри податку. Є й інші проблемні питання: скажімо, повідомлення про оплату податкова формує на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Однак, інформація в Держреєстру є, в основному, по об'єктах, за якими права власності змінювалися, починаючи з 2003 року, тобто, з моменту створення електронного реєстру. Як бути з іншими об'єктами теж поки неясно. Також немає методики вирішення спірних питань щодо сплати податку за об'єкти, які знаходяться у спільній власності ", - пояснила Якимова.

Зайняли вичікувальну позицію і одесити. "Думаю, що власники почнуть платити тільки в міру отримання квитанцій з податкової. Самостійно проявлять ініціативу і почнуть оплачувати тільки самі свідомі. Хоча власникам об'єктів нерухомості буде набагато простіше оплатити податок, ніж намагатися обійти його або піти на ризик отримання штрафів", - говорить провідний фахівець агентства "Олександр-N" Олексій Красотов.

Що буде, якщо не платити

Насправді в українців дійсно є, як мінімум, один абсолютно законний спосіб не платити податок на нерухомість.

"З огляду на, що Податковим кодексом передбачено пільги на нерухомість до 60 кв. М для квартир і до 120 кв. М для будинків, існує легальна можливість не платити, оформивши нерухомість на декількох власників таким чином, щоб загальна площа власності кожного з них не перевищувала пільгових розмірів ", - порадив UBR.ua керуючий партнер АО" Suprema Lex "Віктор Мороз.

Але виконати таку процедуру слід було заздалегідь, а тим, хто вирішить поділити таким чином апартаменти зараз, вдасться заощадити на податку хіба що в наступному році. У цьому ж краще все-таки заплатити, вважають експерти. Поділитися грошима з державою вони рекомендують навіть тим, хто не отримав платіжки з податкової.

"У випадку, якщо об'єкт нерухомості потрапляє перелік оподатковуваних податком, але повідомлення не прийшло, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити податок і подати відповідну декларацію", - говорить Віктор Мороз.

"Якщо ваша нерухомість не зареєстрована в Єдиному державному реєстрі речових прав, то і відраховувати податок не буде звідки. Тобто, податкова не має доступу до баз даних бюро технічної інвентаризації, які до недавнього часу мали повноваження з реєстрації прав власності на нерухоме майно. Однак ховатися таким чином все ж немає сенсу, так як рано чи пізно все таємне стане явним, і ось тоді податок буде стягнуто за весь період. чи є суми податку великими, питання відносне. на жаль, ставки податку на нерухомість відраховуються немає від оціночної вартість майна, а просто від квадратних метрів. Під них потрапили і власники комерційної нерухомості, та й наявність сараю і гаража так само враховуються. Відповідно, нерухомість в Києві та Івано-Франківську облагается однаково, лише з різницею в самій ставці, яку визначає місцева рада. У більшості міст місцеві ради прийняли її на рівні мінімальної і не мають права змінювати відповідно до закону, однак, підвищення мінімальної заробітної плати і прив'язка до цієї суми, дасть можливість перерахувати в бюджет більше коштів ", - розповіла UBR.ua юрист юридичної фірми "Астерс" Вольга Шейко.

Вона перерахувала штрафи, які загрожують українцям, який не сплатив вчасно введено податок: 10% від суми після 61 дня з моменту отримання повідомлення і 20%, якщо термін більше.

"Безумовно, таке стягнення буде проходити в судовому порядку, і необхідно підтвердження отримання. Однак, судова практика, та й законодавство йде шляхом опису права на отримання листа з повідомленням. Дійсно, ніхто не може зобов'язати вас отримувати кореспонденцію, але і бігати, щоб її вручити ніхто не буде. листи будуть направлятися на адресу реєстрації, тому варто перевірити поштову скриньку або звернутися до відділення пошти, якщо ви проживаєте за іншою адресою. Простіше і правильніше б було надсилати листи безпосередньо на адресу знаходження нерухомості, але дане незручність відображено іншим чином в законі і, відповідно, фіскалам доведеться розшукувати місце проживання через компетентний орган, яким до недавнього часу була міграційна служба. Після змін прав реєстрації в квітні 2016 роки таким органом став місцева рада. Передано їм справи, форми, електронна інформація, або вони ведуть реєстри з нуля, тема окрема ", - відзначає юрист.

Крім штрафів, за кожен день прострочення нараховується пеня (а це 120% облікової ставки НБУ), а коли розмір суми перевищить 665 тис. Грн., Неплатнику загрожує і кримінальна відповідальність.

Зрозуміло, що накопичити такі борги за рік неможливо. Але не виключено, що до українців, які будуть роками ігнорувати новий податок, врешті-решт постукає в двері податковий інспектор, і виставить просто непідйомний для середньостатистичного гаманця рахунок.

Чи варто говорити, що перше, що, за рішенням суду, податківці можуть відібрати і проштрафився платника, буде його житло. І така загроза ближче, ніж здається, особливо для жителів сільської місцевості, які зобов'язані платити за "зайву" площу не тільки будинків, але і сараїв, альтанок та ін. А так як в селах здавна будували з розмахом, суми можуть виявитися рекордними, хоча платіжок сільські жителі, швидше за все, не отримають, адже інформації про їх садибах в Єдиному реєстрі може і не виявитися.