ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

ЯК СЬОГОДНІ СЕБЕ "ПОЧУВАЄ" ОРЕНДА ЖИТЛОВОЇ ТА КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОМОСТІ? ФАКТИ, ЦИФРИ, АНАЛІТИКА: ІНТЕРВ'Ю ЧЛЕНА РАДИ ДИРЕКТОРІВ КОМПАНІЇ "ХАН" ОЛЕНИ МАНЖОС ВИДАННЮ "ЧАС"

25 Лютого 2021 г.

ЯК СЬОГОДНІ СЕБЕ "ПОЧУВАЄ" ОРЕНДА ЖИТЛОВОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОМОСТІ?
ФАКТИ, ЦИФРИ, АНАЛІТИКА : ІНТЕРВ'Ю ЧЛЕНА РАДИ ДИРЕКТОРІВ КОМПАНІЇ "ХАН" ОЛЕНИ МАНЖОС ВИДАННЮ "ЧАС"
ЯК СЬОГОДНІ СЕБЕ ПОЧУВАЄ ОРЕНДА ЖИТЛОВОЇ І КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОМОСТІ?

Информационное агентство Время

Коронавірус і пов'язані з ним локдауны змінили ринок оренди житла, зробивши його досить складним і неоднорідним за вартістю. Середня вартість оренди квартири в Харкові за січень 2021 року відносно грудня в середньому знизилася на 31Однако таке падіння торкнулося не усього ринку житлової оренди.
Вибираючи квартиру в оренду, люди, окрім якості самого житла, оцінюють ще місцерозташування будинку і транспортну доступність. І, звичайно, багато хто хоче зняти житло у станцій метро. Як змінилася вартість оренди такого житла?

Орендарі житла вибивають знижки за оренду.

Як відмічають експерти, вартість орендованого житла у деяких станцій метро впала значно. По відношенню до грудня оренда житла у станції метро "23 Серпня", за даними аналітичного порталу krysha.ua знизилася на 96у станції метро "Центральний ринок" - на 79у метро ХТЗ - на 54у метро "Героїв праці" - на 51у метро "Південний вокзал" - на 50у метро "Спортивна" і "Університет" - на 34Эксперты зв'язують таке падіння з локдауном, коли багато підприємців вимушені були закрити свої торгові точки, а також із студентами, які вчаться тепер дистанційно, і не потребує знімний житла. Туризм також завмер, і немає тепер підвищеного попиту на оренду квартир у Південного вокзалу. - Попит на оренду впав, - підтверджує Олена Манжос, директор філії компанії "Харківське агентство нерухомості". - Кількість студентів у зв'язку з карантином значно зменшилася, закрилося багато різних бізнесів, тому людей, які орендують, в Харкові стало менше. З підвищенням комунальних платежів повинні були активізуватися орендодавці, але це не сталося. Проте тотального падіння ринку я не відчуваю. Більше того, у багатьох випадках орендарі квартир досить успішно домовляються про зниження ціни на 10-15иногда до 20 більше. Адже багато зараз в неоплачуваних відпустках або зовсім втратили роботу. У свою чергу і власники квартир розуміють, що попит зараз впав і швидко знайти заміну вибулим постояльцям не вийде. До того ж з січня 2021 року платежки значно збільшилися. І оплачувати підвищену суму за оренду плюс космічні рахунки за комуналку готові далеко не усі орендатори.

Комерційна нерухомість: офіси спустіли.

Завдяки присутності в Харкові численної армії IT- фахівців, попит на офісну нерухомість завжди був високим. Середня вартість квадратного метра складала від 200 до 500 гривен, і при цьому спостерігався дефіцит площ.
- Офіси open space, які були дуже затребувані, і останнім часом попит на них дуже ріс, і мені здавалося, що ринок ніколи не насититься, зараз переживають дуже складні часи, - коментує ситуацію Олена Манжос. - Раніше IT- компанії готові були орендувати цілими поверхами, будівлями навіть. Був ажіотаж, а пропозицій було мало. Нові бізнес-центри, що будуються, ще не були здані, а орендарі вже покупали оренду. Зараз офісна оренда сильно постраждала.У зв'язку з карантином, співробітники IT- сфери перейшли на дистанційний режим роботи і працюють тепер з дому. Для власників IT- бізнесу це виявилося дуже навіть вигідно: не потрібні кава, чай, цукор для співробітників, але найголовніше - відпала потреба в оренді. А це величезна економія бюджетів компаній. Вигідно це виявилося і співробітникам: вони економлять час і гроші на проїзд. Карантин змусив економити усіх і на всьому - і на засобах, і на площах, що виявилося виграшне для компаній. Але в результаті виник надлишок офісних пропозицій. Хазяї офісних приміщень не відразу змогли це зрозуміти. Але ті, хто швидко зміркували, розділили open space на невеликі офіси і "посунулися" в орендній платі - тобто пішли назустріч ринку. Адже здаючи офіс або магазин, власник приміщення, по суті, стає партнером орендаря.
За даними "Харківського агентства нерухомості", зараз вартість офісів для IT- сфери складає від 200 до 350 гривен за квадратний метр. Це в середньому на 50-100 гривень дешевше, ніж до карантину. Орендодавці хоча і знижують вартість комерційної оренди, але це не так значно, як в житловій.

Активізується попит на складські приміщення

Оренда виробничих і складських приміщень після провалу унаслідок локдаунов останнім часом активізувалася, відмічають експерти. Підприємства, які вижили, намагаються зараз мінімізувати свої витрати, з'їжджають в менші по площі приміщення, шукають такі, де є індивідуальне опалювання.

- У кінці січня - початку лютого ми помітили тенденцію попиту на складські площі, - повідомляє Олена Манжос. - Люди готуються до виходу з локдауна, хочуть повертатися до життя. Проте доки вони не готові платити орендну плату, яка була минулого року, тому орендодавці тут також йдуть на поступки. Є таке, знаєте, взаємна повага один до одного, розуміння, що вижити можна тільки в партнерстві. І ті, і інші зацікавлені в тому, щоб зберегти бізнес, платити людям зарплати, утриматися на ринку. Так, власники приміщень зменшують орендну плату за використання виробничих площ з 200 гривен за квадратний метр до 150 гривень, оренду складських приміщень з 100 до 80 гривень. Адже довго приміщення не можуть стояти порожніми, це величезні витрати. Виробничі площі і складські приміщення хоч і трохи, але також подешевшали.
А ось торгова оренда сьогодні не особливо затребувана. Окрім торгових площ на першій лінії, на які завжди є попит, - великі торгові мережі, які заходять в Україну, як правило, шукають місце в елітних локаціях.
- Торгові площі практично не подешевшали: вартість в середньому складає від 600 до 1000 гривен за квадратний метр, - відмічає Олена Манжос. - Залежно від того, знаходиться бутик на Пушкінській або Сумській, або це магазинчик в спальному районі. А звичайна торгова оренда постраждала. Багато магазинів закрилося, орендодавці пропонують площі, але попиту на них не спостерігається.

Наталя Меркулова