ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

У Харкові ринок первинного житла розвивається "всупереч", а не "завдяки": інтерв'ю керівника компанії «ХАН» Світлани Якимової порталу "СтройОбзор". Світлана Якимова на сторінках ділового порталу FINANCE.UA

19 Травня 2019 г.

У Харкові ринок первинного житла розвивається "всупереч", а не "завдяки": інтерв'ю керівника компанії «ХАН» Світлани Якимової порталу "СтройОбзор". Світлана Якимова на сторінках ділового порталу FINANCE.UA
В даний час харківському ринку первинного житла вдається розвиватися навіть в несприятливих економічних умовах, що склалися в країні. Однак, по-перше, позитивна динаміка, яку показує галузь, носить регіональний характер і не відображає в цілому картину по ринку України. А, по-друге, сьогодні "первинка" в Харкові розвивається завдяки цілому ряду чинників, зазначає керівник компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)» Світлана Якімова.СтройОбзорТМ.
- На мій погляд, сьогодні ринку первинної житлової нерухомості потужну підтримку надає мікрорайону забудова. Нагадаю, що в 2017-2018 роках ряд найбільших забудовників Харкова отримали можливість реалізувати комплексні проекти на досить значних ділянках землі. Тобто, якщо раніше на ринок в продаж виходили поодинокі об'єкти, то сьогодні - і я можу назвати це трендом - виходять цілі мікрорайони. І тут можу поділитися двома примітними, на мій погляд, спостереженнями. Перше: зрослі обсяги будівництва дали забудовникам можливість більш ефективно оперувати цінами, а значить більш ефективно вибудовувати комунікації з покупцями. І друге: як показала практика, більш ефективні комунікації привели до того, що за 2-3 місяці в будинку, який виходить на ринок в рамках мікрорайонної забудови, продається до 70% квартир.
На мій погляд, формування подібного тренда - виразний ознака безпідставності звучавшіхгод-два назад побоювань про те, що ринок первинного житла "перегрітий", "перетворився на мильну бульбашку" і "ось-ось обвалиться". Все якраз навпаки: попит на ринку залишається платоспроможним і перевищує пропозицію.
Тут, мабуть, варто звернути увагу на особливості формування попиту. Сьогодні багато хто прагне придбати нове житло з метою, як мінімум, зберегти, а, як максимум, примножити заощадження. Тобто фактично, покупка квадратних метрів замінює інвесторам депозитні програми або інструменти фондового ринку. Причому за останні роки покупці помітно підвищили свою інвестиційну грамотність і дуже ретельно стежать за акціями від забудовників, виходом на ринок нових об'єктів і особливо за підвищенням курсу долара. Адже - як не парадоксально - зростання курсу хоч і не є сприятливою обставиною, але в короткостроковій перспективі теж стимулює ринок первинного житла. Справа в тому, що при подорожчанні долара у інвестора є тимчасовою "зазор" в одну-два тижні до того моменту, як забудовник "підтягне" ціни новим курсом. І цей вигідний для покупки період інвестори прагнуть використовувати максимально ефективно. Можу сказати, що на сьогодні в Харкові сформувався пул інвесторів, що займаються купівлею житла на етапі "котловану" і продажем після введення в експлуатацію. Причому в загальній масі інвесторів, цей сегмент становить близько 20-25%. Також не варто забувати про те, що іпотечне кредитування продовжує працювати, і банки через забудовників надають покупцям кредити на термін до 20 років.Як правило, перші два роки діють пільгові ставки - близько 5% річних, а наступні роки ставка становить близько 20% річних .
Сьогодні вартість житла в новобудовах класу «Економ» в Харкові становить від 9000 до 14500 за метр. Класу «Економ +» 12400 - 16000 гривень за метр. Класу «Бізнес» - від 17200 - 42000, і класу «Еліт» - від 26600 - 63600 гривень за квадратний метр. В цілому, кажучи про прогнози по найближчому розвитку ситуації на ринку первинного житла в Харкові, припускаю поступовий і стабільний ріст цін. Попит на житло як і раніше буде високим, а значить конкурентна боротьба за покупця серед забудовників буде тільки посилюватися.
У довгостроковій перспективі попит посилиться за рахунок тих, хто сьогодні поїхав за кордон на заробітки. За деякими даними, кількість таких українців становить від 2 до 3 мільйонів. І більшість з них через кілька років повернуться і будуть купувати квартири в новобудовах або для проживання, або як можливість зберегти або примножити зароблені кошти.

СтройобзорТМ