ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Світлана Якимова: У році, що минає ринок нерухомості серйозно подорослішав.

12 Грудня 2015 г.

Світлана Якимова

Події, які відбувалися на ринку нерухомості протягом 2015 року, змусили, образно висловлюючись, подорослішати всіх учасників сфери ріелторських послуг: продавців, покупців, агентства. Ну а ключовим трендом року, що минає були і залишаються коливання курсів валют. Саме цей фактор і сьогодні продовжує надавати найбільший вплив на ринок нерухомості.

Протягом року населення сподівалося, що Національний банк України утримає курс національної валюти в межах 21-23 гривень за долар. Але в реальності надії не виправдалися і курс «вистрибував» до 25. І це дестабілізувало ринок, особливо з огляду на той факт, що явних фундаментальних причин для послаблення гривні немає. Тобто політика НБУ була не дуже зрозуміла, і складалося враження, що Нацбанк не збирається утримувати гривню і просто дозволяє їй періодично втрачати свої позиції.

Якщо говорити про динаміку цін, то протягом року картина була така. У першому кварталі 2015 року ціни ринку нерухомості в валютному еквіваленті знизилися, в середньому, на 30% в порівнянні з кінцем 2014 року. І головною емоційної складової того періоду, мабуть, була повна невизначеність. Продавці, покупці та ріелторські компанії перебували в стані нерозуміння і психологічної напруженості: що відбувається з цінами? Яка буде ситуація в найближчі два-три тижні? На що можна розраховувати? Чи зможемо ми завершити угоду? Причому в першу чергу, страждали покупці. Для прикладу: вартість середньої 1-кімнатної квартири складає еквівалент 26000 доларів. При курсі 23,7 гривень за долар така квартира коштує 616200 гривень, а при курсі 25,7 її ціна підвищується до 668 200 гривень. Різниця становить 52000 гривень. Зрозуміло, для покупців це додаткове фінансове навантаження, через яку вони, найчастіше, відмовляються від покупки обраного варіанту до тих пір, поки ситуація на ринку не стабілізується. І в окремих випадках вибирають альтернативне рішення - покупку менш якісного, але більш доступного об'єкта.
Світлана Якимова: У році, що минає ринок нерухомості серйозно подорослішав - finance.ua

На тлі психологічної напруженості і зростаючого курсу продовжували падати обсяги попиту та пропозиції і в другому кварталі 2015 ми побачили зниження на 33% в порівнянні з 2-м кварталом 2014 року. Однак влітку 2015 роки ринок трохи стабілізувався. І хоча об'єктивних економічних передумов для стабілізації ринку не було, свою позитивну роль зіграв людський фактор: продавці і покупці за перше півріччя, образно висловлюючись, подорослішали, освоїлися з новими цінами і від позиції «про всяк випадок, почекаємо, подумаємо» перейшли до позиції « швидко приймаємо рішення і робимо угоду ».

У вересні-жовтні 2015 року з'явилася відчуття ще більш помітною стабілізації ринку, яка, найімовірніше, була викликана валютними надходженнями в країну, вирученими від сезонних продажів агрокультур. Однак в листопаді все зійшло на «ні», ми побачили курс 24-25 гривень за долар і темпи ринку нерухомості знову знизилися, учасники угод почали «завмирати» в очікуванні невідомості, знову почали з'являтися настрою «почекати до кращих часів».

До кінця 2015 року на ринку нерухомості склалася дуже тендітна ситуація, викликана загальними тенденціями в економіці України: на тлі інфляції суттєво знизилися доходи населення і роздрібний товарообіг. І, на жаль, серйозних передумов для стабілізації ситуації на ринку і стабілізації цін поки не видно.

Говорячи про ціни, то за рік в доларовому еквіваленті середня вартість квадратного метра на первинному ринку Харкова знизилася на 23,8%, тобто на 276 доларів. Зниження середніх цін квадратного метра на вторинному ринку склало 24,4% або на 232 долара. У розрізі класів житла відчутніше всього подешевшав сегмент «еліт»: тут вартість квадратного метра знизилася на 27%, тобто на 354 долари. Квадратний метр житла класу «бізнес» подешевшав на 21,7%, що становить 234 долара, а класу «економ» - на 23,5%, що становить 214 доларів.

Разом з тим, в 2015 році позначилися і деякі позитивні тенденції. Зокрема, коливання курсів валют підвищили довіру і інтерес покупців до первинної нерухомості. Саме цей сегмент став розглядатися як можливість зберегти заощадження і альтернатива банківським депозитом. Безумовно, причини, що змусили людей забрати заощадження з банку і вкласти в первинку, не можна назвати позитивними. Однак саме завдяки підвищенню попиту на первинне житло сьогодні продовжують працювати багато будівельних компаній.

Крім того, на тлі кризових процесів почали консолідуватися ріелторські компанії. Багато ріелторів задумалися про майбутнє професії і прийшли до розуміння, що сьогодні одним з ключових факторів виживання галузі є консолідація зусиль і централізована захист своїх інтересів на всіх рівнях, включаючи законодавчий. Так, в Харкові восени 2015 року відбулася велика профільна конференція «Ринок ріелторських послуг: виклики і можливості». На захід приїхали близько 60 ріелторських компаній, що представляють такі міста, як Київ, Харків, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Одеса, Чугуїв та Луганськ. А за підсумками конференції була створена громадська платформа «Новий ріелторський Харків - 2020», завданням якої є розробка пропозицій, спрямованих на удосконалення нормативної бази, сфери навчання агентів, управління персоналом, маркетингу, а також прийняття єдиних правил роботи на ринку нерухомості.

Світлана Якимова, керівник компанії ХАН

За матеріалами Инфинсервис