ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

Ринок ріелторських послуг має регулювати не тільки держава

16 Липня 2013 г.

На початку 2013 року в Україні були зроблені спроби регулювання ринку ріелторських послуг на законодавчому рівні. При цьому не було враховано важливий момент - на ринках досконалої конкуренції тільки держрегулювання або дії окремої частини гравців не дають належного ефекту. Для того щоб навести порядок у сфері ріелторських послуг, необхідні зусилля всіх учасників ринку нерухомості. Таку думку висловив директор філії компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)» Андрій Правдин.

Не дивлячись на те, що професійні ріелторські організації ведуть систематичну роботу щодо поліпшення якості послуг, споживачі не огороджені від недобросовісних, а в деяких випадках і шахрайських дій на ринку нерухомості. Щоб навести порядок, і поліпшити якість обслуговування споживачів зусиль одних лише агентств нерухомості недостатньо. Клієнти також повинні включатися у вирішення проблемних питань, вважає експерт.

«Вже багато років поспіль асоціації ріелторів впроваджують спеціальні програми навчання персоналу агентств нерухомості, спрямовані на підвищення якості обслуговування. При цьому самі споживачі, в основному, не приймають участь в регулюванні цього питання. Звертаючись в ріелторську компанію, клієнт практично ніколи не вимагає сертифіката про те, що її співробітники пройшли відповідне навчання, не цікавиться правовстановлюючими документами агентства нерухомості, не запитує рекомендації колишніх клієнтів, не вимагає підтвердження досвіду аналогічних робіт. Зазвичай людей цікавить лише ціна послуги. І якщо споживач вибирає агентство, виходячи лише з цього критерію, то він повинен усвідомлювати всі ризики і наслідки свого рішення », - говорить А. Правдин.

Сьогодні можна вибрати послуги різної якості і вартості - варто лише задатися цим питанням. Однак частина українців вважає, що продати нерухомість досить просто самостійно, не беручи до уваги той факт, що квартира для багатьох - єдина «велика» власність, а тому надзвичайно цінна. Що стосується покупців, то вони часто не має можливості перевірити всі тонкощі і нюанси, пов'язані з купується квартирою.

Крім пасивного ставлення споживачів до регулювання якості ріелторських послуг, існує ряд інших складнощів, які ускладнюють роботу професійним ріелторам. Так, наприклад, за 20 років існування ринку ріелторських послуг до сих пір ніяк не закріплені юридичні права і обов'язки між державою і ріелтором. На фахівця з нерухомості негласно покладається обов'язок оцінки юридичних ризиків угоди, що фактично не є його прямою функцією. При цьому можливості отримання інформації, зокрема, доступ до даних БТІ та держреєстратора, обмежені.

Взагалі, вітчизняний ринок ріелторських послуг значно відрізняється від аналогічного ринку в інших країнах світу. За кордоном ріелтор виступає професійним продавцем, які відстоюють інтереси власника об'єкта нерухомості. При цьому він не несе відповідальності за юридичну чистоту угоди. Цим займається юрист, який є представником з боку покупця. Обов'язки ріелтора і юриста за кордоном чітко розмежовані. В Україні ж роботу ріелторів найчастіше оплачує покупець, а професійні агентства нерухомості, як правило, змушені поєднувати кілька видів послуг: ріелторських, технічних, юридичних », - зазначає А. Правдин.

Довідка: Компанія «Харківське агентство нерухомості» заснована в 1996 році. Входить в п'ятірку найбільших агентств нерухомості Харкова. Надає повний пакет послуг купівлі, продажу та оренди житлової та комерційної нерухомості, а також надає консалтингові послуги з аналізу ринку.