ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

"На вторинному ринку продавці все частіше або завищують вартість об'єктів, або знімають їх з продажу" - керівник "ХАН" поділилася з журналістами порталу "СтройОбзор" оцінкою ситуації на ринку.

2 Березня 2020 г.


Керівник ХАН поділилася з журналістами порталу СтройОбзор оцінкою ситуації на ринку.
За оцінками ріелторів, в даний час на харківському ринку вторинної житлової нерухомості спостерігається відтік найбільш ліквідних об'єктів. За словами керівника компанії ХАН Світлани Якимова, найяскравіше ця тенденція проявилася в сегменті однокімнатних квартир. "Сьогодні багато продавців або невиправдано завищують вартість об'єктів, або просто знімають їх з продажу. Ця тенденція стала помітна в кінці минулого року і зараз набирає обертів. На наш погляд, таким чином продавці намагаються захистити себе від можливих коливань курсу валют. Як ви пам'ятаєте, в минулому році долар показав поступове зниження курсу по відношенню до гривні. Більш того, в 2019 році американська валюта навіть "порушила" багаторічну традицію і не подорожчала до Новорічних свят. і сьогодні ми бачимо курс в межах 24-25 гривень за долар, тоді як закладений в бюджет курс був заявлений на рівні 27 гривень за долар. При цьому, якщо пів року назад середня вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку Харкова складала еквівалент 25000 доларів, то сьогодні - еквівалент 27000 доларів. Я б сказала так: йдучи з ринку або завищуючи вартість об'єкта продавці зараз перестраховуються і займають позицію "А раптом вистрілить?", міркуючи приблизно так: "Якщо" вистрілить "вгору до урс долара - ну і нехай, ми не в ринку, не в процесі продажу, нічим не ризикуємо, нічого не втрачаємо. А якщо раптом "вистрілить" і пощастить продати об'єкт за свідомо завищеними цінами - теж добре ". Хочу сказати, що подібна позиція має право на існування лише в тому випадку, якщо для продавця питання реалізації об'єкта не є актуальним, тобто власник може собі дозволити почекати, або може собі дозволити "спробувати попродавали". Якщо ж необхідність продати квартиру стоїть гостро, то, безумовно, ні завищення ціни, ні відхід з ринку вирішення цього питання сприятиме не будуть ", - зазначила Світлани Якимова.

Stroyobzor.ua


На думку експерта, в деякій мірі відтоку найбільш ліквідних об'єктів з вторинного ринку найбільш ліквідних об'єктів могло сприяти також і зниження кредитної облікової ставки з 13,5% до 11% річних, що Нацбанк України здійснив в січні поточного року. Разом з тим, значимість зниження облікової ставки як в питанні придбання житла, так і в ступені впливу на ринок не варто переоцінювати. "Важливо розуміти, що облікова ставка НБУ, по суті, є показником того, скільки коштують гроші в країні: тобто це такий відсоток, під який Нацбанк кредитує комерційні банки. І ті, в свою чергу, ці кошти дають в кредит бізнесу або фізичним особам. Відповідно, чим нижче облікова ставка НБУ, тим дешевше кредити в комерційних банках, і тим більше оформляється позик, і тим більше грошей обертається в різних секторах економіки. Це цілком ефективний механізм. Однак в такому секторі, як ринок житлової нерухомості України і іпотечне кредитування, його реалізація, на мій погляд, слабо здійсненна. Справа в тому, що сьогодні на законодавчому рівні банки мають заборону на відчуження заставного майна кредитора. Іншими словами, якщо ви взяли кредит на покупку квартири під заставу цієї квартири, і не виконали свої зобов'язання перед банком, той не може забрати у вас квартиру. І при таких умовах банки просто не зацікавлені в тому, щоб давати іпотечні кредити фізичним особам. Так у банків досить висока маржа, так там закладені високі ризики, але цього недостатньо щоб зацікавити банки для видачі кредитів. Отже, очікувати пожвавлення ринку іпотеки після зниження облікової ставки просто не варто. Більш того: те, що для України рівень облікової ставки в 10% і навіть 13% буде революційним, для багатьох інших країн є давно пройденим етапом. Наприклад, в тій же Польщі чи багатьох державах Західної Європи перша покупка житла є безпроцентної ", - додала керівник компанії ХАН.
Разом з тим, в доступних кредитах зацікавлені багато учасників ринку житла: це і забудовники, і девелоперські компанії, і приватні інвестори, що вкладають кошти в купівлю нерухомості з метою подальшого продажу або здачі в оренду, і покупці, які купують житлову нерухомість для себе, підкреслила Світлана Якимова.
Довідка: Компанія ХАН входить в п'ятірку найбільших агентств Харкова. Є автором методик щодо з'ясування потреб клієнта і ефективному вирішенню завдань в рамках покупки, продажу, оренди житлової та комерційної нерухомості, а також аналізу ринку. Має у своєму розпорядженні 23-річним досвідом надання ріелторських послуг.