ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК
Жити зараз
думати про майбутнє

Портал про нерухомість №1 в Харкові

"Харківський ринок нерухомості: особливості та прогнози". Интервью Елены Манжос порталу "Харківський вимір"

2 Лютого 2020 г.

 Сейчас вторичный рынок недвижимости в Харькове практически остановился. Что вызвало такую ​​ситуацию? Когда рынок активизируется снова? Об этом в беседе с директором филиала "Харьковского агентства недвижимости" Еленой Манжос.
Действительно, на рынке недвижимости сложилась нетипичная ситуация. Снижение активности происходит, как со стороны продавцов так и покупателей. Поэтому количество продаж недвижимости ощутимо снизилась.
Такое поведение участников рынка обусловлена ​​тем, что курс доллара снизился и держится на таком уровне уже достаточно длительное время.
Я бы назвала эту ситуацию так: продавцы и покупатели пошли в разные стороны. И каждый из них имеет то веские причины. Дело в том, что недвижимость на вторичном рынке продают в долларе. Курс его в последнее время упал, поэтому упала и цена недвижимости, если перевести ее в гривну. Поэтому продавцы, пытаясь компенсировать потери от снижения курса доллара, поднимают цены на недвижимость. Их можно понять: они не хотят терять то, что доллар стал стоить меньше.
Харьковский рынок недвижимости: особенности и прогнозы. Интервью Елены Манжос портала Харьковский измерение
Харьковский измерение

                                                                                                                                                                                                                                                                                      
Але й покупці не хочуть втрачати?
Саме так. Якщо людина продає на вторинному ринку свою меншу за площею квартиру – за долари, і купує, знову ж таки на вторинному ринку – більшу за квадратними метрами нерухомість, і також за долари, вона не втрачає на обміні валюти. Але втрачає на ціні! Покупець тепер має платити вищу вартість, бо продавці підняли ціни. Але покупці не згодні платити більше. Адже на придбання нерухомості люди заощаджували роками.
До того ж, вторинний і первинний ринок нерухомості тісно пов’язані. Буває й інша ситуація. Люди продають квартири на вторинному ринку, щоби купити житло у новобудові. Продають знову ж таки у доларі. А нерухомість на первинному ринку за чинним законодавством можна придбати лише у гривні. І от, якщо долар обміняти на гривню за нинішнім курсом, власне на цьому можна втратити колосальні суми.
Така різниця спонукає учасників ринку зайняти вичікувальну позицію.
Чи є економічні фактори зростання ціни на нерухомість?
Жодних. Де-юре вартість нерухомості не змінилася. Але в той же час, продавці просто вимушені то піднімати, то знижувати вартість пропозицій, аби лише компенсувати можливі втрати.
Операції з купівлі-продажу на первинному ринку значно скоротилися. А вторинний майже завмер. Інвестори, що купували нерухомість на початкових етапах будівництва у новобудовах, аби у подальшому здавати готові квартири в оренду і заробляти на цьому, також вичікують.

Харківський вимір

Які прогнози в цій ситуації?
Ми працюємо ніби з зав’язаними очима. Найважливіший фактор – валютний, а ми й досі не можемо второпати, від чого він наразі залежить. А це вбивчо для будь-якого бізнесу.
Якому житлу надають перевагу харків’яни? Чи змінилися їхні уподобання?
Харків’яни і далі намагаються купувати нерухомість поблизу метро. Цей тренд існує вже багато років і не змінюється з часом.
На мою думку, у Харкові існує певний парадокс. Суть його полягає у тому, що вартість квартир в абсолютно однакових будинках на Салтівці і Олексіївці, при однаковій відстані до центру та наявності метро, а також розвиненій інфраструктурі – різна. На Олексіївці вона завжди дещо вища. Чому? Ніхто з фахівців точно не скаже.
Люблять харків’яни ще Одеську та проспект Гагаріна. От, здавалося б, що там є такого, щоби надавати перевагу? А людям подобається. Це власне і є трійка районів, яким надають перевагу. Окрім, звичайно, центру та прилеглої до нього частини.


А щодо розмірів квартир? Які частіше купують?
Як і раніше, частіше купують двокімнатні квартири. Їх небагато, тому вони у дефіциті. А за вартістю вони майже зрівнялись з трикімнатними. Але «трійки» купують менше.
Частіше купують житло на вторинному ринку. Адже там дешевше. Там здійснюється більшість операцій з нерухомості.
Однак більш заможні орієнтуються лише на новобудови. Особливо молоді фахівці, що працюють в ІТ-сфері. Новобудови неможливо порівняти у плані комфорту з багатоповерхівками старої забудови. Нові будинки – це більша площа квартир, зручне планування, нові мережі, чисті під’їзди та території, що охороняються. Люди все більше цінують комфорт. Але коштує він дорожче. Скажімо, виплата вартості житла забудовнику у розстрочку становить не менше однієї тисячі доларів на місяць.
Яка вартість житла? Сьогоднішні ціни.
Сьогодні середня вартість одного квадратного метру на вторинному ринку житла у Харкові становить 663 долари. На первинному ринку – біля тисячі доларів.
Найдешевшу однокімнатну квартиру на Рогані можна придбати за 19 тисяч доларів. Найдорожча однокімнатна квартира у нас була на Салтівці, біля станції метро «Студентська» – 30 тисяч доларів. І це звичайна квартира, без євроремонту. А в центрі однокімнатна квартира коштуватиме – 38 тисяч доларів.
Щодо двокімнатних квартир, то на Рогані вони коштуватимуть 23-24 тисячі доларів, та до 35 тисяч доларів на Салтівці та Олексіївці. Майже у такому ж ціновому діапазоні і вартість трикімнатних квартир.
У новобудовах вартість залежить не лише від місця, але й від застосування сучасних будівельних матеріалів, типу будинків: закритих чи клубних житлових комплексів, «розумного» оснащення та багато чого іншого. Тому вартість – від бюджетних 35 тисяч доларів до 100 тисяч доларів і більше.


Розмовляла: Наталія Меркулова