9 Вересня 2014 г.
КИЇВ: комуналки плати орендарям
У столиці, куди приїхало більшість небідних донеччан і луганчан, ставки оренди за останні тижні серпня зросли на 500-1000 грн. Причому господарі обумовлюють, що через півроку можуть змінити ціни. «Днями насилу знайшли двушку-хрущовку на Солом'янській за 6 тис., А ще навесні вона коштувала не більше чотирьох, - каже експерт з нерухомості АН« Інвест Консалт »Анна Андреюк. - Однокімнатна на Оболоні здавалася навесні за 4 тис., Зараз господарі підписали договір на 4,7 плюс комуналка ». Але навіть такі ціни лякають далеко не всіх орендарів. «Днями зателефонували, попросили знайти варіант для донеччан. Питаю: який бюджет? Відповідають: не дуже великий, 3-5 тис. У. е. Однокімнатну квартиру менше ніж за 1000 у. е. навіть дивитися не хочуть », - розповідає Андреюк.
У столиці, куди приїхало більшість небідних донеччан і луганчан, ставки оренди за останні тижні серпня зросли на 500-1000 грн. Причому господарі обумовлюють, що через півроку можуть змінити ціни. «Днями насилу знайшли двушку-хрущовку на Солом'янській за 6 тис., А ще навесні вона коштувала не більше чотирьох, - каже експерт з нерухомості АН« Інвест Консалт »Анна Андреюк. - Однокімнатна на Оболоні здавалася навесні за 4 тис., Зараз господарі підписали договір на 4,7 плюс комуналка ». Але навіть такі ціни лякають далеко не всіх орендарів. «Днями зателефонували, попросили знайти варіант для донеччан. Питаю: який бюджет? Відповідають: не дуже великий, 3-5 тис. У. е. Однокімнатну квартиру менше ніж за 1000 у. е. навіть дивитися не хочуть », - розповідає Андреюк.
ОДЕСА: ЕКОНОМНІ СТУДЕНТИ селяться купчасто
Ажіотажний попит на оренду в Одесі зберігався все літо - як через сезонне напливу відпочиваючих, так і за рахунок жителів східних регіонів. На початку відпускного сезону найактивніше знімалося житло в центрі міста, до осені попит перемістився в спальні масиви Одеси.
Багато говорять про подорожчання оренди, однак ріелтори не бачать в цьому масової тенденції. «Деякі господарі, звичайно, намагаються зіграти на підвищеному попиті, сподіваючись здати подорожче, але це практично неможливо, тому що у людей просто фізично немає коштів», - сказав «Вістям» директор філії «Олександр-N», Олексій Красотов.
Середні ж ціни з весни практично не змінювалися: дешеві квартири здавалися в Одесі по 3-4 тис. Грн на місяць. Ріелтори стверджують, що за ці гроші вдавалося зняти як однушку, так і двушку (в залежності від району та рівня комфортності). Одночасно вистачало і дорогих пропозицій апартаментів - від 700 до 1000 у. е. Найчастіше їх вибирають закордонні студенти, розплачуватися доларами. «Іноземні студенти зазвичай легше йдуть на прив'язку до поточного курсу валюти. Але в цьому році економлять і вони. Якщо раніше двушку за 500-700 у. е. в місяць знімали удвох, то тепер дуже часто селяться втрьох-вчотирьох », - зазначив Красотов.
Продажі квартир в Одесі різко впали, навіть незважаючи на жвавий інтерес з боку жителів Луганської та Донецької областей. Тому ціни в доларовому еквіваленті залишилися на рівні осені минулого року, господарі готові торгуватися і знижувати їх на 7-10%. Ріелтори відзначають, що нові пропозиції теж стартують з більш низького рівня. За даними SV Development, середня ціна квадратного метра проданих квартир в приморському місті знизилася з $ 1012 в серпні до $ 996 на початку вересня.
При цьому, на відміну від інших міст, де купують житло дешевше, щоб потім швиденько продати, в Одесі найкраще йде не саме бюджетне житло. «Найкраще йде середньовисокі сегмент дво- трикімнатних квартир в центрі і Приморському районі за ціною від 75 до 150 тис. У. е. Купують для себе », - говорить Олексій Красотов. При цьому, за його словами, знизилася частка одно- і двокімнатних квартир нестандартних планувань в центрі, які зазвичай купували, щоб здавати туристам.
ХАРКІВ: ПЕРЕСЕЛЕНЦІ АКТИВНО вкорінюється
А ось в Харкові переселенці активно скуповували житло в кінці літа. Як повідомили «Вістям» ріелтори, в серпні ними було оформлено в півтора рази більше угод, ніж в липні. «Із загальної кількості покупок дві третини в липні-серпні були« луганські ». Вони дуже активно купували всі види житла: від найдешевших гостінок до дорогої елітки », - розповіла нам директор ХАН Світлана Якимова. При цьому, за її словами, продавали нерухомість як росіяни з Бєлгорода та Курська, які раніше купили її про запас, так і харків'яни, які перебиралися до родичів у Росію. «І реально продати змогли тільки ті, хто не« задирав »ціни слідом за стрибками курсу долара», - уточнила експерт.
В цілому доларові ціни падали: пропонувати стали на 1,7% дешевше, реальна ціна продажу знизилася на 5,6% (однокімнатні квартири стали доступні за $ 27-32 тис., Двушки - за $ 35-45 тис.). Саме такі квартири купували найбільш охоче.
Одночасно в самому кінці серпня, перед початком ділового сезону, злетіли ціни на оренду: за тиждень на 500-1000 грн (однокімнатні - до 3 тис. Грн, двушки - до 4 тис. Грн). Але навіть подорожчало житло біженцям здають НЕ охоче. «Тільки по знайомству. Ріелтору доводиться дуже довго переконувати навіть тих господарів, з якими він давно співпрацює, що за людей з донецькою пропискою він готовий поручитися », - сказала« Вістям »Світлана Якимова.
Є й інша сторона: переселенців не влаштовує якість житла, що пропонується для оренди навіть за великі гроші. «Під Харковом в готелях фірми поселили своїх співробітників і намагаються підшукати їм відповідне по статусу житло в оренду. Засобами не обмежені. Кожен день з десяток сімей їздять по результатам пошуку і їм нічого не подобається, клас не підходить », - розповіли в одному агентстві.
ДНІПРОПЕТРОВСЬК: ДО ПОЛОЖЕННЯ не входять
Дніпропетровськ прийняв істотну частину потоку біженців, але їдуть вони сюди з метою перечекати найбільш напружений час, тому купують житло на новому місці рідко. «Дуже активно знімають, але мало хто купує. Всі сподіваються додому повернутися », - розповіла« Вістям »начальник відділу АН« Проспект »Лілія Костиря.
Ті, хто наважується купити, вибирають найдешевше житло, за 20-25 тис. У. е. Оскільки попит невисокий, ціни в доларі навіть знизилися на 1-2 тис. (одиничка тепер коштує 24-26 тис. у. е, двійка - 33-39 тис. у. е.). Іноді виникають непорозуміння через прийнятих в Дніпропетровську правил спілкування з агентами. «У нас за послуги ріелтору платить покупець, в Луганську і Криму - продавець, - пояснює Костиря. - Деякі, не знаючи традиції, думають, що на їх горі намагаються додатково нажитися ... Одна дама з Ялти навіть голосно грюкнули дверима з криком, що ми обманщики ».
Оренда за серпень подорожчала в півтора рази: однушки в спальних районах - з 1,7 до 2,2 тис. Грн, двушки - з 2 до 3 тис. Грн. За комуналку тепер платить квартиронаймач, а це зверху - від 200 до 400 грн, взимку сума може вирости до 1000 грн. Господарі симпатій до переселенців не відчувають і в положення увійти відмовляються. «Нещодавно донеччани зняли двушку в центрі за 6 тис., Через три тижні прийшла господиня і зажадала 9 тис. Ми пробували її переконати, мовляв, біженці, треба зважити на становище. Але господиня була непохитна: «За що мені їх жаліти? Мій син зараз в армії, бере участь в бойових діях в Донецьку, в нього стріляють, а вони тут прохолоджуються. Не хочуть платити - нехай з'їжджають », - навела приклад Лілія Костиря.
ПОЛТАВА: селяться за чужими паспортами
У Полтаві, приймаючої вже другу хвилю переселенців із зони АТО, оренда подорожчала з початку року на 800-1000 гривень. «Цього року не було звичайного спаду попиту в квітні, саме тоді пішов перший вал переселенців, і квартири подорожчали на 500 грн, - каже співзасновник агентства нерухомості« Альянс ріелті »Олександр Остапченко. - Другий стрибок цін, на ті ж 500 грн, стався в останніх числах серпня, коли почалося вторгнення ».
При цьому полтавчани все з меншим бажанням селять переселенців з Донбасу. Ріелтори стверджують, що почастішали випадки, коли квартиранти оформляються як біженці і відмовляються оплачувати оренду. А щоб їх не відразу ідентифікували, вигадують обхідні шляхи. «Селяться по паспорту знайомих з якою завгодно пропискою, аби не донецькою», - каже Остапченко.
Але покупців в місті більше не стало, тому ріелтори навіть не можуть сказати, як помінялися ціни. «За одиничним операціях говорити, наскільки змінилися ціни, просто некоректно. Ті, кому терміново, продають квартири на 15-20% нижче ринкової ціни. Наприклад, двушку замість звичайних на ринку 35 тис. У. е. віддадуть за 30 тис. у. е., однушку замість 26 - за 23 тис. у. е. Але це не показник », - говорить Олександр Остапченко.
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК: СТАВКИ ОРЕНДИ застій З ВЕСНИ
В Івано-Франківську інтерес до покупки житла, що підігрівалось ситуацією на сході, поки рідко закінчується реальними угодами. «В основному цікавляться найдешевшим житлом: квартирами і будинками в передгір'ї вартістю до $ 20 тис., - розповідає приватний ріелтор Галина. - Багато дзвінків з Донецької області, Маріуполя. Після заяви Путіна про «двох тижнях до Києва» був вал дзвінків зі столиці, але потім, мабуть, паніка пройшла. Правда, недавно кияни купили будинок за $ 26 тис., Добротний, підключені всі комунікації ».
Доларові ціни на вторинне житло в Івано-Франківську знижувалися протягом літа, щоб у гривневому еквіваленті повернутися на рівень початку року. На серпневий стрибок, за словами ріелтерів, поки ніякої реакції не було. Втім, попит на вторинне житло і так дуже низький, можна знайти «термінові» оголошення зі значними знижками. «Трійка в панелі навесні продавалася за 30 тисяч доларів, зараз її готові поступитися за 20 тисяч», - сказала нам Галина.
Ціни на оренду з початку року в Івано-Франківську не змінилися: однокімнатна квартира коштує 0,8-1,2 тис. Грн, двокімнатна - до 2 тис. «У нас, напевно, найнижчі ціни в країні. Для життя місто хороший, але роботи як такої не особливо багато, в торгівлі в основному. Напевно, тому переселенці більше цікавляться Львовом », - кажуть місцеві ріелтори.
УЖГОРОД: КУПУЮТЬ МІСЦЕВІ
У Закарпатті переселенці вважають за краще купувати, а не орендувати житло. Причому для придбання вибирають нерухомість не сам ой дешевої категорії. «Вибирають дво- і трикімнатні квартири ближче до парку, там квадрат коштує $ 750-800. Котеджами за містом цікавляться рідше, вони коштують від $ 90 тис. », - повідомив нам фахівець з нерухомості« Гранд Закарпаття »Юрій Мордованець. Але уточнив при цьому, що більшість покупок в регіоні все ж доводиться на місцевих жителів, а на переселенців із зони АТО не більше 15%. «Наші, закарпатці, частіше купують одно-, двокімнатні квартири в новобудовах», - каже Мордованець. Ціни традиційно зафіксовано в доларах. Гостинку можна прикупити за $ 400 за кв. м, ціна ж престижної нерухомості становить порядку $ 850 за кв. м.
А ось на ринок оренди приїхали зі сходу майже не вплинули - в серпні основними клієнтами агентств залишалися студенти. Ціни ж, зафіксовані в доларі, виросли в гривні пропорційно зростанню курсу. «Здавав людина двушку в центрі за 2400 гривень, тобто за $ 300 за курсом 8 грн / $, тепер хоче за неї 4 тисячі, ті ж $ 300 за курсом 13,25 грн / $. Ми за такою схемою пережили кризу 2008-го, так що ніхто правил міняти не буде », - пояснює логіку розрахунку фахівець з нерухомості« Гранд Закарпаття »Юрій Мордованець. Студенти вважали за краще знімати найдешевший сегмент - однокімнатні від 1,9 тис. Грн, селитися по кілька людей в двушках за 2,5 тис. Грн на місяць.
ВІННИЦЯ: ЗГОДНІ ВВАЖАТИ ПО 8,6 ГРН / $
До Вінниці «військовий» попит не дійшов, ціни продажу в умовних одиницях не змінювалися. Зате ця одиниця дійсно умовна: її вартість в гривні не дорівнює ринковим курсом долара, а спеціально розраховується. «Квадрат у нас коштує близько тисячі у. е. Хрущовка в 30 кв. м коштує 30 тис. у. е., - пояснює ріелтор АН «благоустрiй» Віталій Мельник. - У нас не Львівська область, де багато хто отримує дохід у валюті, тому ціни перераховують: множать на курс початку серпня, потім ділять на нинішній. В результаті отримують на руки 24 тис. У. е. замість 30 тис. ». Кому терміново треба продати, погоджуються навіть на курс 8,6 грн / $. Орендою частіше цікавляться, ніж приїжджають і живуть. «Останні тижні мене кілька разів в день дзвонять з Маріуполя, розпитують, але далі справа не йде», - каже Мельник. Але господарі за такими орендарями не ганяти. У Вінниці були випадки, коли донеччани відмовлялися платити господарям, мотивуючи, що вони біженці і їм треба допомагати. «Люди допомагають, хто чим може. Ріелтори, наприклад, беруть менше за свої послуги (замість 50% місячної плати), а то і взагалі шукають квартири безкоштовно », - каже Мельник. Ті, хто погоджується здати житло, не проти зіграти на підвищення. За серпень ціни на оренду підросли на 10-15%. У Вінниці однушку можна знайти за 2 тис. Грн, троячку в новобудові площею 110 кв. м - за 7,5 тис. грн. У передмісті дешевше: в Калинівці (30 км до Вінниці) зняти однушку можна за 800-1000 грн, двушку за 1-1,2 тис. Грн.
ЛЬВІВ: скуповують НАЙДЕШЕВШЕ ЖИТЛО
У Львові в кінці серпня також зріс інтерес вихідців зі сходу до покупки бюджетних квартир. «Минулого тижня закрила чотири угоди для гостей міста: з Донецька, Сімферополя, Дніпропетровська та Запоріжжя. Купують в основному найдешевші квартири, одно- і двокімнатні. Їх потім буде легко продати, якщо що. Донеччани, наприклад, купили однушку на Городоцькій за 35 тис. У. е., а сімферопольці - кутову в панелі на першому поверсі, там всього 28 тис. у. е. », - розповіла« Вістям »приватний ріелтор Людмила. За даними SV Development, в серпні середня ціна квартир на вторинному ринку Львова знизилася з 992 у. е. до 982 у. е.
У той же час орендою переселенці з гарячих точок цікавляться зараз набагато менше, ніж в середині літа. «Головні вересневі клієнти - це студенти, вони вибирають троячки на околицях за 3,5-4 тисячі гривень, де селяться вп'ятьох», - розповіла нам ріелтор Інна з агентства «Наш Львiв».
При цьому ціни на оренду у Львові дуже часто зафіксовані в доларі, але можна домовитися з господарями про регулярне перерахунку по актуальному курсу гривні. Тобто кожен місяць плата буде змінюватися. «Якщо 22 серпня курс був 13,36 грн / $, то одиничка коштувала 2672, двійка - 4008 грн, - пояснює логіку Інна. - А5 вересня курс був уже 12,82 грн / $, і та ж одиничка варто 2564, а двійка - 3846 грн. Якщо ж долар впаде до 10 грн до кінця вересня, будете в жовтні платити ще менше ».